XP Power Switching Power Supply, ECL10US12-E 12V dc, 830mA, 10 W, Input 85V ac to 264V ac
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
12V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
PCB
Power
10W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
830mA
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
23mm
Length
52.4mm
Weight
60g
Standards/Approvals
Width
27.2mm
Efficiency
78%
Series
ECL
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
830mA
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Country of Origin
China
Product details
XP Power - ECL Series of 5-30 W AC-DC Power Supplies
The ECL series from XP Power offers an excellent range of single, dual and triple output, 5 W to 30 W, AC-DC power supplies. These ultra-compact power supplies are available in open-frame PCB, open-frame chassis mount, encapsulated PCB and encapsulated chassis mount versions. The range attributes less than 0.3 W no load input power, peak load capability and a high efficiency of up to 84%.
5 W to 30 W AC-DC power supplies
Single, dual and triple outputs
Encapsulated PCB and chassis mount versions
Open-frame PCB and chassis mount versions
Ultra-compact size
<0.3 W no load input power
Peak load capability
High efficiency up to 84%
-20 °C to +70 °C Operating temperature
XP Power
Stock information temporarily unavailable.
SR 201.00
SR 201.00 Each (ex VAT)
SR 231.15
SR 231.15 Each (inc. VAT)
SR 201.00 Each (ex VAT)
SR 231.15 Each (inc. VAT)
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
12V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
PCB
Power
10W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
830mA
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
23mm
Length
52.4mm
Weight
60g
Standards/Approvals
Width
27.2mm
Efficiency
78%
Series
ECL
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
830mA
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Country of Origin
China
Product details
Ultra-compact size
<0.3 W no load input power
Peak load capability
High efficiency up to 84%