XP Power Switching Power Supply, ECS65US48 48V dc, 1.4A, 65 W, Input 120 V dc, 80V ac to 264V ac
RS Stock No.: 122-7151Brand: XP PowerManufacturers Part No.: ECS65US48
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
48V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
65W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
1.4A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
23.2mm
Length
101.6mm
Weight
175g
Standards/Approvals
Width
50.8mm
Efficiency
90%
Series
ECS
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
1.4A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
120, 80V dc
Product details
XP Power - ECS65 Series of AC-DC Power Supplies
The ECS65 series from XP Power offers an excellent range of 65 W, open frame power supplies, all of which have been IT and medically approved. These highly reliable, compact power supplies all feature low leakage current and less than 0.3 W no load input power. The range has small, 2” x 3” footprint, an ultra-low profile 0.9.5” height and all of the power supplies feature either a class I or class II construction. These power supplies are all convection-cooled with an efficiency of up to 90% and an operating temperature from -20 °C to +70 °C.
65 W, AC-DC power supplies
IT and medically approved
-20 °C to +70 °C Operating temperature
<0.3 W no load input power
2” x 3” packaging footprint
Ultra-low profile 0.95” height
Up to 90% efficiency
Open frame
Switch Mode - XP Power
You may be interested in
MEAN WELL, EPS-65-48, 1.36A
SR 155.25Each (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
SR 256.00
SR 256.00 Each (ex VAT)
SR 294.40
SR 294.40 Each (inc. VAT)
SR 294.40 Each (inc. VAT)
You may be interested in
MEAN WELL, EPS-65-48, 1.36A
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
48V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
65W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
1.4A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
23.2mm
Length
101.6mm
Weight
175g
Standards/Approvals
Width
50.8mm
Efficiency
90%
Series
ECS
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
1.4A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
120, 80V dc
Product details
65 W, AC-DC power supplies
IT and medically approved
<0.3 W no load input power
2” x 3” packaging footprint
Ultra-low profile 0.95” height
Up to 90% efficiency