XP Power Switching Power Supply, ECE40US03-S 3.3V dc, 10A, 33 W, Input 85V ac to 264V ac
RS Stock No.: 122-7668Brand: XP PowerManufacturers Part No.: ECE40US03-S
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
3.3V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
33W
Minimum Operating Temperature
-25°C
SMPS Output Current
10A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
28.5mm
Length
96mm
Weight
170g
Standards/Approvals
Width
40mm
Efficiency
73%
Series
ECE
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
10A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Country of Origin
China
Product details
XP Power - ECE Series of 20/40 W AC-DC Power Supplies
The ECE series from XP Power offers an excellent range of 20 W to 40 W, PCB and chassis mount power supplies. These highly reliable encapsulated power supplies have single output voltages from 3.3 V to 48 V and feature an ultra-compact construction. The range also attributes less than 0.3 W no load input power, peak load capability and a high efficiency of up to 86%.
20 W to 40 W AC-DC power supplies
Single outputs from 3.3 V to 48 V
Encapsulated PCB and chassis mount versions
Ultra-compact size
<0.3 W no load input power
Peak load capability
High efficiency up to 86%
-25 °C to +70 °C Operating temperature
XP Power
Stock information temporarily unavailable.
SR 432.00
SR 432.00 Each (ex VAT)
SR 496.80
SR 496.80 Each (inc. VAT)
SR 432.00 Each (ex VAT)
SR 496.80 Each (inc. VAT)
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
3.3V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
33W
Minimum Operating Temperature
-25°C
SMPS Output Current
10A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
28.5mm
Length
96mm
Weight
170g
Standards/Approvals
Width
40mm
Efficiency
73%
Series
ECE
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
10A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Country of Origin
China
Product details
Ultra-compact size
<0.3 W no load input power
Peak load capability
High efficiency up to 86%