Vishay RH0501R000FE02
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Temperature Coefficient
�50 ppm/�C
Product details
50 Watt RH050 Series ±1%
Features and Benefits
• Mounts on chassis to utilize heat-sink effect
• Moulded construction for total environmental protection
• High Stability <0.05% Year
• Resistance Tolerance 1%
Click here to find out more
You may be interested in
Arcol HS50 1R J 5 %
SR 51.75Each (ex VAT)
RS PRO, 1 Ω 50 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
SR 33.35Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
SR 81.00
SR 81.00 Each (ex VAT)
SR 93.15
SR 93.15 Each (inc. VAT)
Vishay RH0501R000FE02
Select packaging type
SR 93.15 Each (inc. VAT)
Vishay RH0501R000FE02
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Arcol HS50 1R J 5 %
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Temperature Coefficient
�50 ppm/�C
Product details
50 Watt RH050 Series ±1%
Features and Benefits
• High Stability <0.05% Year
• Resistance Tolerance 1%
Arcol HS50 1R J 5 %