Vishay LMF 10 kΩ Linear Conductive Plastic Motion Transducer Element Surface Mount, LMF2D103W2851
RS Stock No.: 167-8728Brand: VishayManufacturers Part No.: LMF2D103W2851
brand-logo
View all in Potentiometers
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Product Type
Conductive Plastic Motion Transducer Element
Potentiometer Type
Linear
Maximum Resistance
10kΩ
Packaging
Tube
Power Rating
0.05W
Electrical Taper
Linear
Element Material
Conductive Plastic
Mount Type
Surface Mount
Termination Style
Solder Pad
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Length
68mm
Height
15mm
Depth
1.6mm
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Series
LMF
Country of Origin
Czech Republic
Product details
Conductive Plastic Motion Transducer Elements, KIT LMF Series
Measurement range 25 mm to 1000 mm
High accuracy ± 1 % down to ± 0.025 %
Good repeatability
Simple and flexible mounting
Essentially infinite resolution
Position Sensors
Click here to find out more
View all in Potentiometers
Stock information temporarily unavailable.
SR 4,625.00
SR 925.00 Each (In a Box of 5) (ex VAT)
SR 5,318.75
SR 1,063.75 Each (In a Box of 5) (inc. VAT)
Specifications
Brand
Vishay
Product Type
Potentiometer Type
Maximum Resistance
10kΩ
Packaging
Tube
Power Rating
0.05W
Electrical Taper
Element Material
Conductive Plastic
Mount Type
Surface Mount
Termination Style
Solder Pad
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Length
68mm
Height
15mm
Depth
1.6mm
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Series
LMF
Country of Origin
Czech Republic
Product details