TE Connectivity YP1010KJ, 10 kΩ 10 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 754-2627Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: YP1010KJ
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
10kΩ
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
10W
Series
YP10
Packaging
Box
Package/Case
Tubular
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+100 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Screw
Overall Length
50mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
350°C
Overall Width
9.5mm
Standards/Approvals
No
Country of Origin
India
Product details
Voltage Balancing Resistors - YP10 Series
TE Connectivity YP series high power capacitor discharge resistors designed for quick and
easy mounting on capacitors, having a mounting pitch of 31.8 mm. The YP series wirewound ceramic core resistors are coated with multilayer silicone to provide excellent insulation of the resistance wire over a temperature range of 55°C to 350°C. Ideally suited for industrial grade capacitors, the YP series are for voltage balancing of series connected aluminium electrolytic capacitors and capacitor voltage discharge safety applications in high voltage circuits.
Silicone Coated for Flame proofing
Incorporates stainless steel mounting terminals for direct mounting on capacitors
High Quality Resistive Wires
Capacitor Balancing Resistors
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
SR 88.00
SR 88.00 Each (ex VAT)
SR 101.20
SR 101.20 Each (inc. VAT)
Select packaging type
SR 88.00 Each (ex VAT)
SR 101.20 Each (inc. VAT)
Select packaging type
Specifications
Resistance
10kΩ
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
10W
Series
YP10
Packaging
Box
Package/Case
Tubular
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+100 ppm/°C
Automotive Standard
Technology
Wirewound
Termination Style
Screw
Overall Length
50mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
350°C
Overall Width
9.5mm
Standards/Approvals
Country of Origin
India
Product details