TE Connectivity, 3.3kΩ 25W Wire Wound Chassis Mount Resistor THS253K3J ±5%
RS Stock No.: 754-7118Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: THS253K3J
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
3.3kΩ
Power Rating
25W
Series
THS25
Package/Case
Aluminium Housed
Tolerance
±5%
Technology
Wire Wound
Termination Style
Solder Lug
Minimum Temperature Coefficient
-30ppm/°C
Maximum Temperature Coefficient
+30ppm/°C
Country of Origin
India
Product details
25W Aluminium housed wirewound power resistors - THS25 Series
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO, 3.3 kΩ 25 W Aluminium Chassis Mount Resistor ±5 %
SR 40.25Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
SR 21.00
SR 21.00 Each (ex VAT)
SR 24.15
SR 24.15 Each (inc. VAT)
Select packaging type
SR 21.00 Each (ex VAT)
SR 24.15 Each (inc. VAT)
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Resistance
3.3kΩ
Power Rating
25W
Series
THS25
Package/Case
Aluminium Housed
Tolerance
±5%
Technology
Wire Wound
Termination Style
Solder Lug
+30ppm/°C
Country of Origin
India
Product details