TE Connectivity 4.7 Ω Metal Oxide Resistor 2 W 5 % ROX2SJ4R7
RS Stock No.: 214-1636Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: ROX2SJ4R7
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
4.7Ω
Product Type
Resistor
Resistor Type
Power
Power Rating
2W
Packaging
Ammo Pack
Tolerance ±
5%
Voltage
350V
Axial/Radial
Axial
Technology
Metal Oxide
Series
ROX2S
Automotive Standard
No
Package/Case
PT-52
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
235°C
Standards/Approvals
No
Width
5mm
Length
15mm
Temperature Coefficient
+300 ppm/°C
Product details
TE Connectivity ROX2S Series 2W Power Metal Oxide Film Resistors
• High power in a compact form
• Excellent long-term stability
• 2W Rated dissipation at 70°C
• ±5% Resistance tolerance
• ±300ppm/°C Temperature coefficient
• 350V Limiting element voltage
• 600V (max.) Overload voltage
• 1000MΩ Insulation resistance
• Solvent resistant coating
• High surge/overload capacity
• Complete flameproof construction
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
SR 9.60
SR 0.96 Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
SR 11.04
SR 1.104 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
SR 9.60
SR 11.04
Select packaging type
Specifications
Resistance
4.7Ω
Product Type
Resistor
Resistor Type
Power
Power Rating
2W
Packaging
Ammo Pack
Tolerance ±
5%
Voltage
350V
Axial/Radial
Axial
Technology
Metal Oxide
Series
ROX2S
Automotive Standard
Package/Case
PT-52
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
235°C
Standards/Approvals
Width
5mm
Length
15mm
Temperature Coefficient
+300 ppm/°C
Product details
• High power in a compact form
• 2W Rated dissipation at 70°C
• ±5% Resistance tolerance
• 600V (max.) Overload voltage
• 1000MΩ Insulation resistance