TE Connectivity 27 kΩ Metal Oxide Resistor 2 W ROX2SJ27K
RS Stock No.: 214-2134PBrand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: ROX2SJ27K
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Product Type
Resistor
Resistance
27kΩ
Power Rating
2W
Technology
Metal Oxide
Series
ROX2S
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
235°C
Temperature Coefficient
±300 ppm/°C
Product details
TE Connectivity ROX2S Series 2W Power Metal Oxide Film Resistors
• High power in a compact form
• Excellent long-term stability
• 2W Rated dissipation at 70°C
• ±5% Resistance tolerance
• ±300ppm/°C Temperature coefficient
• 350V Limiting element voltage
• 600V (max.) Overload voltage
• 1000MΩ Insulation resistance
• Solvent resistant coating
• High surge/overload capacity
• Complete flameproof construction
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (Supplied as a Tape) (ex VAT)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Product Type
Resistor
Resistance
27kΩ
Power Rating
2W
Technology
Metal Oxide
Series
ROX2S
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
235°C
Temperature Coefficient
±300 ppm/°C
Product details
• High power in a compact form
• 2W Rated dissipation at 70°C
• ±5% Resistance tolerance
• 600V (max.) Overload voltage
• 1000MΩ Insulation resistance