TE Connectivity RN73 20 kΩ, 0805 Thin Film Surface Mount Resistor ±0.1 % 0.1 W - RN73C2A20KB
RS Stock No.: 125-1185Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: RN73C2A20KB
brand-logo
View all in Surface Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
20kΩ
Product Type
Surface Mount Resistor
Resistor Type
Precision
Technology
Thin Film
Package/Case
0805
Tolerance
±0.1 %
Power Rating
0.1W
Voltage
100V
Temperature Coefficient
-10 ppm/°C, +10 ppm/°C
Automotive Standard
No
Minimum Operating Temperature
-55°C
Series
RN73
Maximum Operating Temperature
155°C
Termination Style
Solder
Length
2mm
Height
0.55mm
Standards/Approvals
No
Width
1.25mm
Product details
RN0805 SMT 10kΩ to 464kΩ
Stable high frequency perfomance
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Bag of 10) (ex VAT)
Select packaging type
P.O.A.
Each (In a Bag of 10) (ex VAT)
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Resistance
20kΩ
Product Type
Surface Mount Resistor
Resistor Type
Precision
Technology
Thin Film
Package/Case
0805
Tolerance
±0.1 %
Power Rating
0.1W
Voltage
100V
Temperature Coefficient
-10 ppm/°C, +10 ppm/°C
Automotive Standard
Minimum Operating Temperature
-55°C
Series
RN73
Maximum Operating Temperature
155°C
Termination Style
Solder
Length
2mm
Height
0.55mm
Standards/Approvals
Width
1.25mm
Product details
RN0805 SMT 10kΩ to 464kΩ