TE Connectivity HSA1068RJ, 68 Ω 16 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 720-4928Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HSA1068RJ
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
68Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
16W
Series
HSA10
Packaging
Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
36.5mm
Overall Height
11mm
Overall Width
21mm
Standards/Approvals
RoHS
Country of Origin
India
Product details
16W Aluminium housed wirewound resistor, HSA Series
Braking resistor
Balancing resistor
Capacitor charging & discharging
Crowbar
Filter
Electrical Machinery general use
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Specifications
Resistance
68Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
16W
Series
HSA10
Packaging
Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
36.5mm
Overall Height
11mm
Overall Width
21mm
Standards/Approvals
RoHS
Country of Origin
India
Product details