TDK-Lambda Embedded Switch Mode Power Supply (SMPS), HWS150-24/ME, 24V dc, 6.5A, 156W, 1 Output, 120 → 370 V dc,
RS Stock No.: 200-263Brand: TDK-LambdaManufacturers Part No.: HWS150-24/ME
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Output Voltage
24V dc
Output Current
6.5A
Power Rating
156W
Number of Outputs
1
Input Voltage
120 → 370 V dc, 85 → 265 V ac
Mounting Type
Open Frame
Package Type
Open Frame
Length
6.3in
Width
3.23in
Depth
1.46in
Efficiency
88%
Minimum Temperature
-10°C
Weight
500g
Maximum Temperature
+70°C
You may be interested in
TDK-Lambda, HWS-150A-24/ME, 6.5A
SR 1,183.35Each (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
P.O.A.
You may be interested in
SR 1,183.35Each (ex VAT)
Technical Document
Specifications
Output Voltage
24V dc
Output Current
6.5A
Power Rating
156W
Number of Outputs
1
Input Voltage
120 → 370 V dc, 85 → 265 V ac
Mounting Type
Package Type
Length
6.3in
Width
3.23in
Depth
1.46in
Efficiency
88%
Minimum Temperature
-10°C
Weight
500g
Maximum Temperature
+70°C