SICK IME12-04BPSVC0K Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 x 1 PNP IME 30V 4 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 209-3464Brand: SICKManufacturers Part No.: IME12-04BPSVC0K
Thread Size
M12 x 1
Length
46mm
Terminal Type
4-Pin
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Stainless Steel
Maximum Detection
4mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2, EN 60529
Maximum Switching Frequency
2kHz
Series
IME
Switching Current
200mA
SR 226.00
SR 226.00 Each (ex VAT)
SR 259.90
SR 259.90 Each (inc. VAT)
SR 226.00 Each (ex VAT)
SR 259.90 Each (inc. VAT)
Thread Size
M12 x 1
Length
46mm
Terminal Type
4-Pin
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Stainless Steel
Maximum Detection
4mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2, EN 60529
Maximum Switching Frequency
2kHz
Series
IME
Switching Current
200mA