Panasonic 270 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUTP1V271L Radial Lead
RS Stock No.: 732-8276Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUTP1V271L
Capacitance
270μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
135°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
1000 h, 2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
94.5μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
67mΩ
Series
TP-A
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
TP Series
Compact size
Smaller than the Panasonic TA Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
High reliability
Low impedance
Long life
Applications
SR 40.00
SR 8.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
SR 46.00
SR 9.20 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
270μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
135°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
1000 h, 2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
94.5μA
Tolerance
±20 %
67mΩ
Series
TP-A
Dissipation Factor
8%