Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Through Hole - EEUFR1H221 Radial Lead
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Capacitance
220μF
Mount Type
Through Hole
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
8000 h
Lead Pitch
5mm
Series
FR-A
Leakage Current
110μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V
SR 30.00
SR 3.00 Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
SR 34.50
SR 3.45 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Product Type
Capacitance
220μF
Mount Type
Through Hole
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
8000 h
Lead Pitch
5mm
Series
FR-A
Leakage Current
110μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V