Panasonic 2700 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1C272 Radial Lead
Capacitance
2700μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
432μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 2700 μF Capacitor 16 V dc, Through Hole Radial Lead
SR 4.60Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
SR 50.00
SR 10.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
SR 57.50
SR 11.50 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
2700μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
432μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
Applications