Panasonic 1000 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1C102L Radial Lead
Capacitance
1000μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
9000 h
Leakage Current
160μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
SR 40.00
SR 4.00 Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
SR 46.00
SR 4.60 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
1000μF
Product Type
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
9000 h
Leakage Current
160μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V