Panasonic 1800 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1V182 Radial Lead
Capacitance
1800μF
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
7000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
630μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V
High reliability
Long life
High ripple current
Applications
SR 60.00
SR 12.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
SR 69.00
SR 13.80 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
1800μF
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
7000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
630μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V