Panasonic 1000 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1H102B Radial Lead
RS Stock No.: 240-3844Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFM1H102B
Capacitance
1000μF
Packaging
Tape
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
7000 h
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
SR 1,750.00
SR 7.00 Each (Supplied as a Tape) (ex VAT)
SR 2,012.50
SR 8.05 Each (Supplied as a Tape) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
1000μF
Packaging
Tape
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
7000 h
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%