Panasonic 470 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1H471L Radial Lead
Capacitance
470μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
3000 h
Lead Pitch
5mm
Equivalent Series Resistance ESR
60mΩ
Series
FC Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 330μF - 680μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
SR 30.00
SR 6.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
SR 34.50
SR 6.90 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
470μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
3000 h
Lead Pitch
5mm
60mΩ
Series
FC Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 330μF - 680μF