Panasonic 180 μF Capacitor 10 V dc, Through Hole - EEUFC1A181 Radial Lead
RS Stock No.: 571-739Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1A181
Capacitance
180μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Lead Pitch
2.5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
350mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 120μF - 270μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
SR 15.00
SR 3.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
SR 17.25
SR 3.45 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
180μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Lead Pitch
2.5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
350mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 120μF - 270μF