Panasonic 15 μF Capacitor 400 V dc, Through Hole - EEUEE2G150 Radial Lead
Capacitance
15μF
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
370μA
Tolerance
±20 %
Series
EE RADIAL
Dissipation Factor
0.24%
SR 50.00
SR 10.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
SR 57.50
SR 11.50 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
15μF
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
370μA
Tolerance
±20 %
Series
EE RADIAL
Dissipation Factor
0.24%