Panasonic 10 μF Capacitor 400 V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2G100 Radial Lead
Capacitance
10μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
8000 h
Leakage Current
250μA
Tolerance
±20 %
Series
EE RADIAL
Dissipation Factor
8%
SR 35.00
SR 7.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
SR 40.25
SR 8.05 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
10μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
8000 h
Leakage Current
250μA
Tolerance
±20 %
Series
EE RADIAL
Dissipation Factor
8%