Panasonic 22 μF Capacitor 400 V dc, Through Hole - EEUED2G220 Radial Lead
Capacitance
22μF
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
538μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
ED Series
Low profile options available with a height of 20 mm
SR 60.00
SR 12.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
SR 69.00
SR 13.80 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Capacitance
22μF
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
538μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
ED Series