Panasonic 22 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole - EEUEB1H220S Radial Lead
Specifications
Product Type
Capacitor
Capacitance
22μF
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Termination Type
Radial Lead
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Lead Pitch
2mm
Series
EB(A)
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
11μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
0.15%
Product details
EB(A) Series
Long life
High ripple current
High reliability
Radial lead
Applications
SR 27.50
SR 1.10 Each (In a Pack of 25) (ex VAT)
SR 31.62
SR 1.265 Each (In a Pack of 25) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Product Type
Capacitor
Capacitance
22μF
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Termination Type
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Lead Pitch
2mm
Series
EB(A)
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
11μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
0.15%