Panasonic 47 μF Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEHB1C470P
Capacitance
47μF
Packaging
Tape
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
70mA
Series
HB SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Country of Origin
Malaysia
Product details
HB Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Some capacitors within this range can withstand high reflow temperatures
High ripple current
High reliability
Low impedance
Click here to find out more
You may be interested in
HB smt Al electro cap,47uF 16V
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
SR 15.00
SR 3.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
SR 17.25
SR 3.45 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
HB smt Al electro cap,47uF 16V
Capacitance
47μF
Packaging
Tape
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
70mA
Series
HB SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Country of Origin
Malaysia
Product details
HB Series
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Applications
HB smt Al electro cap,47uF 16V