Panasonic 330 μF Capacitor 10 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1A331P
RS Stock No.: 249-1264Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1A331P
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
3μA
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FK SMD
Dissipation Factor
0.19%
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
SR 30.00
SR 3.00 Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
SR 34.50
SR 3.45 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
3μA
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FK SMD
Dissipation Factor
0.19%