Panasonic 1000 μF Capacitor 63 V dc, Radial, Through Hole - ECA1JHG102 Radial Lead
Capacitance
1000μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
SR 70.00
SR 14.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
SR 80.50
SR 16.10 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
1000μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%