Panasonic 1000 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Through Hole - ECA1HHG102 Radial Lead
RS Stock No.: 365-4329Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1HHG102
Capacitance
1000μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Ammo Pack
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
SR 45.00
SR 9.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
SR 51.75
SR 10.35 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
1000μF
Product Type
Mount Type
Through Hole
Packaging
Ammo Pack
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%