Panasonic 1500 μF Solid Capacitor 4 V dc, Surface Mount - 4SVPT1500M 400
RS Stock No.: 211-1994Brand: PanasonicManufacturers Part No.: 4SVPT1500M
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
1500μF
Product Type
Solid Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
8.3mm
Polarity
Polar
Length
11.9mm
Package/Case
400
Minimum Operating Temperature
105°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
20000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
4.7A
Leakage Current
1.2mA
Equivalent Series Resistance ESR
12mΩ
Series
SVPT
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
0.12%
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
SR 15.00
SR 15.00 Each (ex VAT)
SR 17.25
SR 17.25 Each (inc. VAT)
Select packaging type
SR 15.00 Each (ex VAT)
SR 17.25 Each (inc. VAT)
Select packaging type
Specifications
Capacitance
1500μF
Product Type
Solid Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
8.3mm
Polarity
Polar
Length
11.9mm
Package/Case
400
Minimum Operating Temperature
105°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
20000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
4.7A
Leakage Current
1.2mA
12mΩ
Series
SVPT
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
0.12%