Nichicon 10 μF Capacitor 160 V dc, Through Hole - UVR2C100MPD Radial Lead
RS Stock No.: 165-3901Brand: NichiconManufacturers Part No.: UVR2C100MPD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
10μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Height
11.5mm
Polarity
Polar
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
2011/65/EU EU 2015/863, RoHS
Leakage Current
164μA
Tolerance
±20 %
Series
VR
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
20%
Product details
Nichicon VR Series General Purpose Electrolytic Capacitors
Features & Benefits:
High reliability
High ripple current
Long life up to 2000 hours
Lead free reflow soldering
Capacitance values up to 33000 μF
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
SR 138.00
SR 0.69 Each (In a Box of 200) (ex VAT)
SR 158.70
SR 0.794 Each (In a Box of 200) (inc. VAT)
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
10μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Height
11.5mm
Polarity
Polar
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
2011/65/EU EU 2015/863, RoHS
Leakage Current
164μA
Tolerance
±20 %
Series
VR
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
20%
Product details
Features & Benefits:
High reliability
High ripple current
Long life up to 2000 hours
Lead free reflow soldering