Microchip ATTINY85-20PU, 8 bit AVR, ATTINY85 Microcontroller, 20 MHz, 8kB FLASH, 8-Pin PDIP
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical Document
Specifications
Product Type
Microcontroller
Series
ATTINY85
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
8
Device Core
AVR
Data Bus Width
8bit
Interface Type
SPI
Program Memory Size
8kB
Maximum Clock Frequency
20MHz
RAM Size
512bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Number of Programmable I/Os
6
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
1
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
4.826mm
Length
10.16mm
Standards/Approvals
No
Minimum Supply Voltage
2.7V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
No
ADCs
4 x 10 Bit
Program Memory Type
FLASH
Country of Origin
Thailand
Product details
ATtiny85 8-Bit tinyAVR Microcontrollers
Microcontroller Features
20 MHz Max. Operating Frequency
8 KB Flash
512 Bytes EEPROM
0.5 KB SRAM
120 Instructions – Most single clock cycle execution
32 General Purpose Registers
6 GPIO
debugWIRE On-chip Debug System
In-System Programmable via SPI Port
External and Internal Interrupt Sources
Low Power Idle, ADC Noise Reduction, and Power-down Modes
Enhanced Power-on Reset Circuit
Programmable Brown-out Detection Circuit
Internal Calibrated Oscillator
Peripheral Features
8-bit Timer/Counter with Prescaler and Two PWM Channels
8-bit High-Speed Timer/Counter with Separate Prescaler
Universal Serial Interface (USI) with Start Condition Detector
10-bit Analogue-to-Digital Converter – 4 Channels
Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
On-chip Analogue Comparator
Click here to find out more
View all in Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
SR 55.00
SR 11.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
SR 63.25
SR 12.65 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Product Type
Microcontroller
Series
ATTINY85
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
8
Device Core
AVR
Data Bus Width
8bit
Interface Type
SPI
Program Memory Size
8kB
Maximum Clock Frequency
20MHz
RAM Size
512bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Number of Programmable I/Os
6
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
1
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
4.826mm
Length
10.16mm
Standards/Approvals
Minimum Supply Voltage
2.7V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
ADCs
4 x 10 Bit
Program Memory Type
FLASH
Country of Origin
Thailand
Product details
Microcontroller Features