DMC Co Ltd AST-084A080A 213.36 mm 4 Wire Resistive Touch Screen Overlay 177 x 136 mm
RS Stock No.: 476-454Brand: DMC Co LtdManufacturers Part No.: AST-084A080A
brand-logo
View all in Touch Screen Overlays
Technical Document
Specifications
Product Type
Touch Screen Overlay
Viewing Area Diagonal Size
213.36mm
Viewing Area Dimensions
177 x 136 mm
External Width
146mm
Current
100mA
Active Area
171.5 x 130 mm
Voltage
6 V dc
Sensor Type
4 Wire Resistive
External Height
194mm
Standards/Approvals
No
Product details
Resistive Touch Screens, DMC
Standard 4-wire resistive touch screens suitable for most displays and applications.
Light Transmittance: 80% (typical)
Maximum Voltage: 6Vdc
Activation Force: 0.05N to 0.8N
Terminal Resistance: <1kΩ
Operating Temp: -20°C to 70°C
Operating Life:>10 million touches
DMC Touchscreens
You may be interested in
AMT 8.4 in
SR 860.20Each (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
P.O.A.
You may be interested in
AMT 8.4 in
SR 860.20Each (ex VAT)
Technical Document
Specifications
Product Type
Touch Screen Overlay
Viewing Area Diagonal Size
213.36mm
Viewing Area Dimensions
177 x 136 mm
External Width
146mm
Current
100mA
Active Area
171.5 x 130 mm
Voltage
6 V dc
Sensor Type
4 Wire Resistive
External Height
194mm
Standards/Approvals
No
Product details
Resistive Touch Screens, DMC
Maximum Voltage: 6Vdc
Terminal Resistance: <1kΩ
Operating Temp: -20°C to 70°C
DMC Touchscreens
AMT 8.4 in