DMC Co Ltd AST-065B080A 6.5 in 4 Wire Resistive Touch Screen Overlay 139 x 104 mm
RS Stock No.: 476-466Brand: DMC Co LtdManufacturers Part No.: AST-065B080A
brand-logo
View all in Touch Screen Overlays
Technical Document
Specifications
Product Type
Touch Screen Overlay
Viewing Area Diagonal Size
6.5in
Viewing Area Dimensions
139 x 104 mm
External Width
117mm
Current
100mA
Active Area
133 x 100 mm
Voltage
6 V dc
Sensor Type
4 Wire Resistive
External Height
155mm
Standards/Approvals
BS EN 61340-5-1:2007, ANSI/ESD S20.20:2014
Country of Origin
Japan
Product details
Resistive Touch Screens, DMC
Standard 4-wire resistive touch screens suitable for most displays and applications.
Light Transmittance: 80% (typical)
Maximum Voltage: 6Vdc
Activation Force: 0.05N to 0.8N
Terminal Resistance: <1kΩ
Operating Temp: -20°C to 70°C
Operating Life:>10 million touches
DMC Touchscreens
You may be interested in
AMT 6.4 in
SR 745.20Each (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
P.O.A.
You may be interested in
AMT 6.4 in
SR 745.20Each (ex VAT)
Technical Document
Specifications
Product Type
Touch Screen Overlay
Viewing Area Diagonal Size
6.5in
Viewing Area Dimensions
139 x 104 mm
External Width
117mm
Current
100mA
Active Area
133 x 100 mm
Voltage
6 V dc
Sensor Type
4 Wire Resistive
External Height
155mm
Standards/Approvals
Country of Origin
Japan
Product details
Resistive Touch Screens, DMC
Maximum Voltage: 6Vdc
Terminal Resistance: <1kΩ
Operating Temp: -20°C to 70°C
DMC Touchscreens
AMT 6.4 in