Chauvin Arnoux P01654621 Temperature Calibrator
brand-logo
View all in Temperature Calibrators
Technical Document
Specifications
Calibrator Type
Thermocouple Calibrator
Product Type
Temperature Calibrator
Resolution
0.01 mV
Battery Type
6 V AAA
Accuracy
-20 °C
Thermocouple Type
Type T, Type N, K, Type S, Type R, Type J, Type B, Type E
Temperature Scale
Centigrade
Power Source
Battery
Maximum Thermocouple Temperature
1370°C
Minimum Thermocouple Temperature
-250°C
Length
205mm
Height
45mm
Weight
472g
Standards/Approvals
CE
Width
97mm
Country of Origin
China
Product details
Chauvin Arnoux Calibrators CA1621, CA1623 & CA1631
Instruments for use in developing and verifying measurement chains
CA1621 temperature calibrator for J,K,T,E,R,S,B,N thermocouples and voltage in mV
CA1631 current loop calibrator for measuring and supplying DC current loop 0 to 24mA, dc voltage between 0 and 20V
Calibrator dimensions 205 x 97 x 45mm
Calibrator weight 472g (including batteries)
You may be interested in
RS PRO Thermocouple Calibrator
P.O.A.Each (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
SR 6,149.00
SR 6,149.00 Each (ex VAT)
SR 7,071.35
SR 7,071.35 Each (inc. VAT)
Calibration type
SR 6,149.00 Each (ex VAT)
SR 7,071.35 Each (inc. VAT)
Calibration type
You may be interested in
RS PRO Thermocouple Calibrator
P.O.A.Each (ex VAT)
Technical Document
Specifications
Calibrator Type
Thermocouple Calibrator
Product Type
Temperature Calibrator
Resolution
0.01 mV
Battery Type
6 V AAA
Accuracy
-20 °C
Thermocouple Type
Temperature Scale
Centigrade
Power Source
Battery
1370°C
-250°C
Length
205mm
Height
45mm
Weight
472g
Standards/Approvals
CE
Width
97mm
Country of Origin
China
Product details